program in design

Napisałeś książkę. Zleć mi skład i projekt publikacji w programie InDesign. 

Obecnie coraz więcej autorów decyduje się na samodzielne publikowanie swoich książek, zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Skład i projektowanie publikacji wymaga odpowiedniego narzędzia, a InDesign jest jednym z najlepszych programów do tego celu. Warto wiedzieć, jak zaprojektować okładkę i wnętrze książki, jak formatować tekst, a także jak przygotować publikację do druku lub publikacji elektronicznej. 

 • Dowiedz się, jak samodzielnie zaprojektować książkę w programie InDesign. Poznaj najważniejsze zasady projektowania okładki i wnętrza, a także formatowania tekstu i przygotowania publikacji do druku lub publikacji elektronicznej. 
 • Skład i projektowanie publikacji to nie lada wyzwanie. Dzięki naszym wskazówkom i poradom, samodzielne zaprojektowanie książki stanie się prostsze niż myślisz. 
 • Zastanawiasz się, jak zaprojektować okładkę i wnętrze swojej książki? Dowiedz się, jak wykorzystać InDesign, aby stworzyć profesjonalnie wyglądającą publikację. 
 • Formatowanie tekstu może być trudne, ale nie z nami! Poznaj najważniejsze zasady i zastosuj je w swojej książce. 
 • Przygotowanie książki do publikacji wymaga odpowiedniego przygotowania. Dzięki naszym wskazówkom, dowiesz się, jak przygotować publikację do druku lub publikacji elektronicznej. 

Wstęp

Zanim przystąpisz do projektowania swojej książki, warto poznać podstawowe zasady projektowania publikacji. Dzięki temu będziesz miał/a pewność, że Twoja książka będzie wyglądać profesjonalnie i będzie czytelna dla czytelników. W tym rozdziale omówimy najważniejsze zasady projektowania publikacji, takie jak proporcje, marginesy, czcionki i odstępy między wierszami. 

Projektowanie okładki

Okładka książki jest jej wizytówką i ma za zadanie przyciągnąć uwagę potencjalnych czytelników. W tym rozdziale dowiesz się, jak zaprojektować okładkę, aby była atrakcyjna i wyrażała treść Twojej książki. Omówimy m.in. wybór kolorów, czcionek, zdjęć oraz ich kompozycję na okładce. 

Projektowanie wnętrza książki

Wnętrze książki powinno być czytelne i estetyczne. W tym rozdziale omówimy najważniejsze zasady projektowania wnętrza książki, takie jak ustawienie nagłówków i stopki, odstępy między akapitami oraz wybór czcionki i jej rozmiaru. W pierwszej kolejności trzeba utworzyć nowy projekt w programie InDesign, wybrać format papieru, marginesy, ustawienia kolorów.

Formatowanie tekstu

Kolejnym krokiem jest zaimportowanie tekstu do projektu. Można to zrobić na kilka sposobów – np. kopiując i wklejając z innego dokumentu lub pliku tekstowego, albo importując plik tekstowy bezpośrednio do projektu.

Następnie należy sformatować tekst, tj. ustawić czcionki, rozmiar i styl, wyrównanie, odstępy między wierszami i akapitami itp. Ważne jest, aby tekst był czytelny i estetycznie zaprojektowany. Tekst książki powinien być formatowany zgodnie z zasadami typografii. Dzięki temu będzie czytelny i estetyczny dla czytelnika. W tym rozdziale omówimy m.in. wybór czcionki, jej rozmiar, odstępy między wierszami, odstępy między akapitami, justowanie oraz ustawienie marginesów. Po sformatowaniu tekstu i dodaniu grafik trzeba skomponować stronę. Najlepiej jest zacząć od ułożenia stron wstępnych, spisu treści, wstępów itp. Następnie trzeba przyporządkować numerację stron, aby książka była uporządkowana i łatwa do nawigacji. Wybierz narzędzie Tekst i utwórz ramkę tekstową na stronie, w której chcesz umieścić tekst. Wybierz odpowiednią czcionkę i rozmiar czcionki w panelu „Czcionka”. Sformatuj styl tekstu, wybierając odpowiednią opcję z panelu „Style znaków”. Można ustawić np. styl pogrubiony, kursywę, podkreślenie itp. W panelu „Akapity” ustaw odstępy między akapitami i wierszami, justowanie, wcięcia itp. Jeśli chcesz zastosować styl dla całego tekstu, wybierz cały tekst w ramce tekstowej i kliknij na odpowiedni styl w panelu „Style znaków”. Można również sformatować tekst za pomocą „Style akapitów”, które umożliwiają ustawienie wybranych parametrów dla całego akapitu. Można również dodać listy punktowane lub numerowane, stosując odpowiednie opcje z panelu „Style akapitów”. InDesign umożliwia również tworzenie kolumn tekstu i umieszczanie tekstu w kształtach lub obiektach. Po sformatowaniu tekstu w InDesign można go łatwo przypasować do ramki tekstowej, wykorzystać do projektowania stron lub eksportować do pliku PDF.

Przygotowanie książki do publikacji

Po zaprojektowaniu okładki, wnętrza książki oraz sformatowaniu tekstu, czas na przygotowanie publikacji do druku lub publikacji elektronicznej. W tym rozdziale omówimy najważniejsze kroki, takie jak eksport do PDF, sprawdzenie jakości druku, a także przygotowanie publikacji do publikacji elektronicznej. Wybierz z menu „Plik” opcję „Eksportuj” lub skorzystaj z klawisza skrótu „Cmd/Ctrl + E”. W oknie „Eksportuj” wybierz format „Adobe PDF (druk i internet)” oraz nazwę i miejsce zapisu pliku. Następnie kliknij przycisk „Eksportuj”. W kolejnym oknie „Ustawienia eksportu Adobe PDF” wybierz odpowiednie opcje dla Twojej książki. Na przykład, ustawienia dla książki w kolorze będą się różnić od ustawień dla książki w czerni i bieli. W sekcji „Zastosowanie” wybierz „Druk” lub „Internet” w zależności od tego, do czego będzie służyć Twoja książka. Następnie przejdź do zakładki „Ustawienia” i zdefiniuj opcje dotyczące jakości, marginesów, układu stron itp. Kliknij przycisk „Eksportuj” i poczekaj, aż program InDesign wyeksportuje Twoją książkę do pliku PDF.

Podsumowanie

W ostatnim rozdziale podsumujemy najważniejsze informacje dotyczące projektowania i składu publikacji w programie InDesign. Przypomnimy najważniejsze zasady projektowania okładki, wnętrza książki oraz formatowania tekstu, a także podpowiemy, jak przygotować publikację do druku lub publikacji elektronicznej. 

Jak zaprojektować książkę w programie InDesign: 

 • Poznaj podstawowe zasady projektowania publikacji 
 • Wybierz odpowiedni format i proporcje 
 • Ustaw marginesy 
 • Wybierz odpowiednią czcionkę i jej rozmiar 
 • Zadbaj o odstępy między wierszami i akapitami 

Projektowanie okładki i wnętrza książki w InDesign: 

 • Wybierz odpowiednie zdjęcia i kolorystykę 
 • Stwórz atrakcyjną kompozycję na okładce 

Formatowanie tekstu w InDesign: 

 • Wybierz odpowiednią czcionkę i jej rozmiar 
 • Ustaw odstępy między akapitami i wierszami 
 • Dopasuj justowanie do marginesów 
 • Ustaw marginesy zgodnie z zasadami typografii 

Przygotowanie publikacji do druku lub publikacji elektronicznej w InDesign: 

 • Sprawdź jakość druku 
 • Eksportuj publikację do PDF z odpowiednimi ustawieniami 
 • Przygotuj publikację do publikacji elektronicznej (np. w formacie ePub) 

Podsumowanie

Projektowanie i skład publikacji w programie InDesign to ważna umiejętność dla każdego, kto chce wydać swoją książkę lub inną publikację. Artykuł przedstawia najważniejsze zasady projektowania i składu publikacji w InDesign, dzięki czemu czytelnicy będą mieli podstawy, by stworzyć swoją profesjonalną publikację. Zapraszam po więcej informacji na www.chisel.pl


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *